Czy odtwarzanie muzyki bez opłat dla ZAIKS’u jest możliwe w miejscu publicznym?

Każdy z nas kto prowadzi działalność publiczną:” bar, restaurację, salon urody jest zobowiązany do opłat za publiczne odtwarzanie muzyki. Nie stosowanie się do tych wymogów może skutkować poważnymi konsekwencjami finansowymi.

Powinniśmy być świadomi tego, że opłaty dla ZAIKS’U oraz organizacjom podobnym nie są jedną stałą opłatą. Każdy z tych organizacji może i ma prawo domagać się opłaty indywidualnie, a więc koszty odtwarzania muzyki w naszym miejscu pracy mogą znacznie wzrosnąć.

Czy jest zatem sposób, aby uniknąć opłat dla ZAIKS’u?

W jaki sposób uniknąć opłat dla ZAIKS’u?

ZAIKS jest jedną z popularniejszych organizacji, które pobierają od nas opłaty dla ZAIKS’u za publiczne odtwarzanie muzyki. ZAIKS jest skrótem od Związku Autorów i Kompozytorów Scenicznych.

Zadaniem tej organizacji jest stanie na straży praw autorskich, a także egzekwowanie opłat. Jednak w związku z niedoskonałością polskiego prawa związanego z publicznym odtwarzaniem muzyki nie tylko ZAIKS może domagać się uiszczenia opłat.

Przedsiębiorców, którzy prowadzą biznesy, gdzie odtwarzanie muzyki na co dzień jest bardzo ważne stawia to w bardzo niekomfortowej sytuacji.

Czy istnieje zatem sposób, aby uniknąć opłat dla ZAIKS’u?

  1. Najważniejsza to kwestią, której zdecydowanie nie polecamy to nie przestrzeganie zasady – nie puszczanie nielegalnej muzyki w miejscu naszej pracy. Kary za taki czyn są naprawdę wysokie i nieopłacalne dla nas i naszego biznesu.
  2. Skorzystanie z opcji tzw. muzyki wolnej od opłat dla ZAIKS’u.

Na szczęście istnieje możliwość uniknięcia sytuacji, gdzie nie płacimy i nie słuchamy muzyki. W bazie ZAIKS znajdują się tylko te utwory, które zgłosił wykonawca lub producent i w związku z tym podpisał umowę, której zobowiązanie chroni prawa autorskie. Jeśli taka umowa nie została podpisana to żadna organizacja nie może domagać się opłat za publiczne odtwarzanie tej muzyki.

Utwory, które można nabyć w naszym sklepie nie podlegają opłatom ZAIKS, STOART, ZPAV, ponieważ autor na to nie zezwolił. Nie możemy pobierać opłat w czyimś imieniu jeśli autor nie podpisał z nami stosownej ku temu umowy. Oznacza to, że autor nie upublicznił swojego dzieła tak, by przekazał część praw majątkowych innym.

Nasz sklep nabył część praw majątkowych do utworów i może używać ich w celach komercyjnych lub odsprzedaży na określonych warunkach. A więc oferowana przez nas muzyka bez opłat dla ZAIKS’u nie podlega opłatom dla innych organizacji. Zakupiona z licencją w naszym sklepie może być odtwarzana w miejscach publicznych.