muzyka bez zaiks

Poważna – zarozumiała?

Czy muzyka poważna ma jeszcze szanse w dzisiejszym świecie? Wielu z muzyków często zadaje sobie to pytanie. Coraz częściej wolimy słuchać innych typów muzyki, od których aż się roi.
Jednak zadając sobie to pytanie musimy zdać sobie sprawę, że dźwięki istniejące dzisiaj są bardzo mocno powiązane z tymi, które występowały chociażby za czasów znakomitych klasyków wiedeńskich.

Muzyka dawniejsza jest tak jakby pierwowzorem – matką dla muzyki dzisiejszej. Smutne jest patrzenie jak coraz mniejsza liczba ludzi przychodzi by posłuchać muzyki poważnej. Nie trzeba kochać tej muzyki, by jej słuchać. Nie trzeba jej wcale przeżywać, lecz można tylko czasem usłyszeć jakiś temat i chociażby porównać go z dzisiejszymi.

Zauważymy może czasem minimalne podobieństwo, ale jednak ono występuje chcąc czy nie. Używam tutaj słowa poważna, choć wcale ono mi się nie bardzo podoba, ponieważ utarło się że mówimy na ten typ muzyki- muzyka klasyczna, co nie do końca jest poprawne. Muzyka klasyczna to epoka tak zwany klasycyzm występujący między XVIII a XIX wiekiem, dlatego lepsze jest określenie tego typu muzyki jako miana muzyki poważnej.

Ta bardziej prawidłowa forma nie jest zbyt ładna, bo coś poważnego najczęściej kojarzy nam się z czymś bufoniastym i zarozumiałym. Jednak trudno jest wymyślić jakieś inne określenie. Moglibyśmy stosować miana muzyki, która dała wszystkiemu podstawy- muzyki podstawowej, lecz i to określenie przynosi ze sobą jakąś niezgodność.

Coś podstawowego kojarzy nam się z czymś pierwotnym i banalnie prostym, więc lepiej już chyba brzmi miano określające tę muzykę muzyką poważną.

No dobrze! Co to ma do rzeczy gdy odtwarzamy muzykę w lokalu gdzie prowadzimy działność gospodarczą? Wyobrażamy sobie, że powinna być to muzyka znana, lubiana, przebojowa itd.

Niestety nie zawsze to się sprawdzi. Może na imprezach plenerowych przy dużej ilości ludzi. Wtedy jest to zrozumiałe gdyż muzyka powinna być przystępna dla ogólnej rzeszy publiki. Sprawdza się to co mówią statystyki, że takiej muzyki w społeczeństwie słucha z przyjemnością większa część ludzi.

OK! A co teraz z lokalem gdzie chcemy stworzyć oryginalny, charakterystyczny niepowtarzalny klimat? Niestety muzyka popularna tutaj nie sprawdzi się. A najgorszym chyba rozwiązaniem jest odtawrzanie radia. Muzyka poważna wbrew popularnych opinii nadaje styl i klasę obiektu, lokalu. Nadaje się przede wszystkim do klasowych restauracji, kawiarnii i klubów gdzie chętnie zasiadają specyficzni słuchacze lub ludzie potrzebujący relaksu. Są to bardzo często ludzie majętni lub średnizamożni co ma znaczenie dla odpowiedniego typu lokalu. W ten sposób można wygenerować “żelazną grupę” klientów, którzy będą odwiedzać nasz lokal “w ciemno”.

W naszym sklepie posiadamy ofertę z muzyką poważną bez opłat ZAIKS.

Tutaj przejdż do sklepu z muzyką poważną – Kliknij!

 

 

muzyka bez opłat zaiks