muzyka zwolniona z zaiks

Muzyka zwolniona z opłat OZZ

 

Na czym polega muzyka zwolniona z OZZ?

Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że odtwarzając muzykę w miejscu naszej pracy musimy ponosić opłaty związane z obowiązują w Polsce ustawą dotyczącą praw autorskich i praw pokrewnych. Zaniechanie uiszczania tego typu opłat może mieć negatywne konsekwencje dla przedsiębiorców zwłaszcza pod względem finansowym. Czy zatem każda muzyka podlega opłatom, czy znajdziemy muzykę zwolnioną z OZZ?

Co to jest OZZ?

Skrót OZZ oznacza wszelkie organizacje zbiorowego zarządzania prawami autorskimi, których głównym zadaniem jest ochrona powierzonych jej praw autorskich. Organizacja ta wspiera artystów, aby ich twórczość nie była rozpowszechniana w sposób nielegalny.

Opłaty, które musimy uiścić do organizacji takich jak ZAIKS, STOART, ZPAV zbierane są w formie opłat miesięcznych przy długoterminowych umowach lub jednorazowo w przypadku imprezy jednodniowej. Istnieją sposoby na odtwarzanie w naszym lokalu muzyki zwolnionej z OZZ.

Jaka muzyka jest zwolniona z OZZ?

Osoby, które świadomie odtwarzają tylko i wyłącznie muzykę artystów którzy nie przynależą do organizacji egzekwujących prawa autorskie artystów nie ponoszą kosztów związanych z publicznym odtwarzaniem muzyki. Istnieją również możliwości zakupienia muzyki, która jest zwolniona z OZZ.

Muzyka Creative Commons, czyli muzyka zwolniona z OZZ to doskonała opcja na wprowadzenie oszczędności do naszego biznesu. Jest to muzyka za którą ponosisz jednorazowe koszty. Posiadasz licencję, którą należy okazać w czasie kontroli organizacji zajmujących się sprawami praw autorskich.

Na rynku istnieje wiele firm, które oferują tego typu usługi. W ich ofercie można znaleźć dowolny rodzaj muzyki, który można dopasować do charakteru oraz typu naszego biznesu. Dzięki temu rozwiązaniu można skutecznie zminimalizować koszty związane z publicznym odtwarzaniem muzyki.

To bardzo ważne, ponieważ opłaty dla organizacji zajmującymi się prawami autorskimi mogą generować spore koszty.

Jakie kary grożą za nielegalne odtwarzanie muzyki?

Duży odsetek przedsiębiorców na pewno pokusi się na nielegalne odtwarzanie muzyki. Jednak nie jest to pod żądnym pozorem dobre rozwiązanie. Pokusa niezgłaszania naszego lokalu do organizacji chroniących prawa autorskie oraz niepodpisywania z takimi organizacjami umowy może zakończyć się poważnymi konsekwencjami.

Kary za tego typu występki są dość dolegliwe finansowo, a ponadto może nam grozić również proces sądowy.

Całe szczęście opłacanie organizacji typu ZAIKS to nie jedyne rozwiązanie w tym zakresie. Muzyka zwolniona z OZZ umożliwia nam zniwelowanie kosztów odtwarzania muzyki w miejscu publicznym.                                         Celem takich organizacji jest wspieranie otwartych licencji autorsko-prawnych, które umożliwiają swoim użytkownikom różny zakres korzystania z utworu.

Jest to najlepsza, a co najważniejsze legalna alternatywa dla odtwarzania muzyki zwolnionej z opłat OZZ.