muzyka bez zaiks

Rewolucyjna muzyka Chopina

Fryderyk Franciszek Chopin był artystą w każdym znaczeniu tego słowa.

Nie tylko pojął wszystko to, czego mógł się w swojej dziedzinie nauczyć ale również sięgnął po rzeczy, które do czasu jego kariery pozostawały nieodkryte.

Swoją pracą udowodnił tezy i założenia, o których inni nie mieli pojęcia lub bali się mówić.

Stworzył przełomowe utwory, które do dzisiaj budzą podziw i szacunek. Nawet jeżeli w tej chwili coś wydaje się być normą, w czasach, w których komponował ten wielki polski kompozytor były one całkowicie innowatorskim rozwiązaniem.

Jedną z głównych rzeczy, do której przyczynił się Chopin są oczywiście etiudy. Smutne, męczące, nieciekawe wprawki zamienił na intrygujące kompozycje, które doskonale wtapiały się w inne gatunki muzyczne, nie stwarzając wrażenia, że ktoś ćwiczy technikę gry odczytując zapisane przez Fryderyka Chopina nuty.

Jedną z najbardziej znanych etiud, jakie napisał, jest oczywiście etiuda rewolucyjna, którą0 jak głosi opowieść- twórca zaczął komponować zaraz po tym jak dowiedział się o upadku powstania listopadowego, którego wówczas się rozgrywało.

Pozostając poza granicami swojej ojczyzny Fryderyk Chopin postanowił napisać utwór, który będzie oddawał nie tylko jego żałość, smutek i przygnębienie ale również wolę walki, wsparcie i szacunek dla wszystkich, którzy narażali swoje życie w walce za kraj.

Dzisiaj, utwór ten jest używany w całości, częściej fragmentach do filmów, niekiedy również do pełnometrażowych bajek animowanych, dzięki którym cała projekcja nabiera barw i życia, których bez muzyki nigdy by nie osiągnęła.

Muzyka Chopina nadal jest kontrowersyjna, głównie z tego względu, że wyprzedza swoją epokę. Jest dynamiczna, ciekawa, skomplikowana i nowoczesna, czego nie można powiedzieć o żadnych innych kompozycjach z tamtego czasu.

Do dzisiaj, muzyka Fryderyka wpada w ucho i będzie tak najprawdopodobniej już zawsze. Dzięki postępowi i zmianom ludzie mają okazje do doświadczania nowych przeżyć i odczuć.

Fryderykowi Chopinowi zawdzięcza się bowiem nie tylko to co napisał ale także wszystko to, co dzięki wspomnianemu postępowi miało szansę zaistnieć.