fotografia olsztyn

Przemyśl i jego skarby – Muzeum Archidiecezjalne

Jedną z największych atrakcji, jakimi może się pochwalić Przemyśl, jest Muzeum Archidiecezjalne. Ta wspaniała placówka to jeden z najważniejszych punktów w programie niemal każdej wycieczki po tym mieście, a zgromadzone tu dzieła sztuki sakralnej mogą na każdym z nas zrobić ogromne wrażenie.

Na jakie atrakcje warto tu zwrócić szczególną uwagę?
Muzeum Archidiecezjalne w Przemyślu to wyjątkowa placówka, obok której nie można przejść obojętnie. Jego historia zaczyna się w 1902 roku, dzięki czemu cieszy się ono mianem najstarszego muzeum na terenie województwa podkarpackiego. Muzeum to może się również pochwalić ciekawą siedzibą.

Zbiory sztuki prezentowane są w dwóch budynkach z XVI i XVII wieku, a piękne wnętrza same w sobie robią wrażenie na zwiedzających. Powstanie muzeum wiąże się z działalnością tak ważnej dla miasta osoby, jaką był biskup Józef Sebastian Pelczar. To dzięki niemu zaczęto gromadzić w jednym miejscu najcenniejsze dzieła sztuki sakralnej z terenów ówczesnej diecezji przemyskiej, tworząc tym samym zalążek dzisiejszego muzeum.

Kto zajrzy do tej placówki muzealnej, ten będzie mógł się nacieszyć widokiem wielu cennych dzieł. Wielkie wrażenie robią tu zabytki z czasów średniowiecza: gotyckie rzeźby, tryptyki oraz bardzo cenny obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem w typie Hodegetrii Małopolskiej, pochodzący z połowy XV stulecia. Ciekawie prezentują się tu również średniowieczne tkaniny, kapy liturgiczne i ornaty, tworzące wspólnie kolekcję o wyjątkowej wartości. W muzeum tym godnie reprezentowana jest też sztuka barokowa, przy czym na największe zainteresowanie zasługują tu barokowe portrety. W tym gronie wyróżnia się portret biskupa przemyskiego Aleksandra Antoniego Fredry (1724-1734), który w dziejach ziemi przemyskiej odegrał bardzo istotną rolę. Portrety Branickich, sarmackie portrety trumienne – oto kolejne skarby, z jakimi można się spotkać w trakcie spaceru po muzealnych wnętrzach. Całość robi ogromne wrażenie i sprawia, że wizyta w tej placówce na długo zapisze się w pamięci każdego z nas.

Odwiedzając takie miejsca warto mieć przy sobie aparat fotograficzny. Można w ten sposób uwiecznić wizytę w ciekawym miejscu i zarchiwizować wygląd zabytków w czasie wizyty. Zdjęcia fotograficzne to podstawa dokumentacji i ewidencji wszelkich zasobów w tym też historycznych i muzealnych.