Z muzyką wszystko jest łatwiejsze

O gustach się nie dyskutuje i zapewne każdy z nas ma swój ulubiony rodzaj muzyki. Warto jednak zauważyć, że niektóre jej gatunki działają na nas w szczególnie pozytywny sposób. Muzykoterapia, czyli wykorzystywanie dźwięków w celu leczenia różnych schorzeń, stale zyskuje na popularności.

Muzyka towarzyszy nam w przeróżnych momentach naszego życia, jest sposobem na relaks, lub przeciwnie, na pobudzenie organizmu. Potrafi wzruszyć, poprawić samopoczucie, zmotywować. Niektórzy uwielbiają się przy niej uczyć, jeszcze innym pomaga się rano obudzić i rozpocząć dzień z pozytywnym nastawieniem. Warto docenić jej siłę i spróbować wykorzystać ją w celu poprawy swojego codziennego funkcjonowania.

W zależności od upodobań, możemy zacząć od energetycznej piosenki, która wprowadzi nas w dobry nastrój, albo od spokojnego utworu, pozwalającego nam powoli wejść w nowy dzień. W drodze do pracy warto posłuchać muzyki, którą szczególnie lubimy. Dzięki temu zostaniemy wprowadzeni w dobry nastrój, co przełoży się na naszą produktywność. W pracy, o ile mamy możliwość i nie będzie nas to dekoncentrować, możemy puścić w tle delikatne odgłosy przyrody lub jazzu. Wówczas czas spędzony w pracy minie nam zdecydowanie przyjemniej.

Jeśli jesteśmy zainteresowani muzykoterapią (wykorzystywaną obecnie m, in. przy zwalczaniu bezsenności, a także leczeniu depresji i stanów lękowych), udajmy się do specjalisty, który odpowiednio dobierze mające nam pomóc dźwięki. Wbrew pozorom, nie zawsze stosuje się muzykę łagodną, relaksującą, delikatną i spokojną. Najważniejszą zasadą na początku terapii jest odnalezienie się “tu i teraz.” Oznacza to, że specjalista prowadzący terapię stara się dotrzeć do wnętrza klienta, zgrać się z jego emocjami. Dlatego np. ktoś mający problem z nadpobudliwością, zacznie od stosunkowo żywej muzyki. Kiedy uda mu się z nią zidentyfikować, spokojnie będzie można przejść do spokojniejszych utworów, tak, by osoba poddawana terapii, mogła się nauczyć panować nad swoimi odruchami i emocjami.

Muzykoterapia może być również dobrym sposobem na poznanie samego siebie. A także na relaks, o którym tak łatwo zapomnieć podczas wykonywania codziennych obowiązków. Jeśli czujemy, że chcemy spróbować takiej formy terapii, wystarczy znaleźć kogoś, kto nas poprowadzi. Efekty, mogą okazać się zaskakująco pozytywne, nawet jeśli nie dostrzeżemy spektakularnych zmian, to nasza psychika z pewnością podziękuje nam za chwilę wytchnienia.